You are here:  / Blog / Uprawa pomidorów na balkonie

Uprawa pomidorów na balkonie

Uprawa pomidorów na balkonie
14 kwietnia 2015Roślinypomidory na balkonie, przydomowy ogródekmaciek

Wraz z modą na zdrowe, ekologiczne warzywa i owoce przyszła moda na warzywniki na balkonie. Jednym z najchętniej uprawianymi warzywami w balkonowych ogródkach są pomidory. Mają one nie tylko pyszne owoce, ale także bardzo ładnie się prezentują, co jest ich dodatkową zaletą.

Jakie pomidory na balkon?

Zanim zabierzesz się do uprawy pomidorów na balkonie musisz wiedzieć, że nie wszystkie odmiany się do tego nadają. Pomidory, które zazwyczaj kupujemy w sklepach rosną na dużych krzaczkach, które dość trudno uprawiać na małej przestrzeni. Dlatego też ogrodnicy proponują karłowate odmiany pomidorów. Z roku na rok pojawia się coraz więcej takich odmian, dzięki czemu jest w czym wybierać. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z uprawą warzyw na balkonie i nie znasz odmian pomidorów, najlepiej zgłoś się do sklepu ogrodniczego i poproś o pomoc. Sprzedawcy doskonale znają sprzedawane przez siebie produkty i z pewnością doradzą najlepszą odmianę.

Przygotowanie do uprawy pomidorów

Do uprawy warzyw na balkonie należy się dobrze przygotować. Zanim kupisz nasiona, najpierw przeczytaj kilka artykułów dotyczących zasad uprawy, aby rośliny, które zasadzisz dobrze rosły i owocowały. Warto także wybrać się do sklepu ogrodniczego na zakupy. Na liście zakupów powinny się znaleźć:

duża, ciężka, najlepiej jasna donica – bardzo ważne jest, aby doniczka, skrzynka lub pojemnik wykorzystywany do uprawy pomidorów był ciężki, ponieważ krzaczek jest zazwyczaj dość duży i rozłożysty, co może powodować przewracanie się doniczki,
ziemia przeznaczona pod uprawę warzyw;
paliki lub siatka – krzaczki pomidorów rosną wysoko, ale mają delikatną łodygę, dlatego niezbędne jest jej podparcie;
nawóz do roślin warzywnych – najbezpieczniejszym nawozem dla warzyw jest płynny biohumus;
nasiona lub sadzonki pomidorów – jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą pomidorów możesz kupić już gotowe rozsady pomidorów.

Kiedy już posiadłeś wiedzę na temat podstaw uprawy pomidorów i kupiłeś wszystkie niezbędne przedmioty, możesz zacząć swoją przygodę z pomidorkami koktajlowymi. Jak będziesz miał szczęście już za kilka miesięcy będziesz mógł spróbować tych warzyw ze swojej własnej uprawy.