Kostka granitowa przyjazna środowisku.
Nawierzchnie z betonowej kostki brukowej należą do nawierzchni najbardziej ekologicznych. Można przytoczyć wiele argumentów potwierdzających tę tezę. Po pierwsze betonowa kostka brukowa produkowana jest prawie wyłącznie z materiałów naturalnych i czystych ekologicznie. Gdyż cóż innego składa się na mieszankę betonową jeśli nie kruszywo naturalne, woda i cement, który jest przetworzonym termicznie kamieniem granitowym z dodatkiem skały ilastej, czyli surowców jak najbardziej naturalnych. Po wtóre nawierzchnia z betonowej kostki brukowej jest trwała i estetyczna. Trwałość takiej nawierzchni oceniana jest nawet na ok. 50 – 100 lat i to przy oddziaływaniu warunków zimowych (nawet wtedy gdy stosowane są sole do usuwania lodu z nawierzchni). I po trzecie, a wydaje się najważniejsze, nawierzchnia z betonowej kostki brukowej nadaje się do wielokrotnego zdejmowania. Zaletą jest też układanie kostki granitowej bez konieczności stosowania dodatkowej, skomplikowanej obróbki (np. cieplnej) oraz bez emisji uciążliwych zapachów do otoczenia.
Natomiast po zakończeniu eksploatacji można ją praktycznie bezodpadowo przetworzyć i wykorzystać do wytworzenia nowej kostki lub innych wyrobów betonowych. Jedną z bardzo istotnych cech nawierzchni z betonowej kostki brukowej jest jej przepuszczalność dla wody i powietrza. W odróżnieniu od innych utwardzonych nawierzchni, ułożona kostka brukowa jest trwała, a jednocześnie nie tworzy „podziemnej pustyni”, lecz pozwala na dalsze funkcjonowanie podziemnego ekosystemu. Jest to szczególnie istotne wszędzie tam,
gdzie musimy wybudować chodnik czy ścieżkę rowerową na terenach zielonych, np. w parkach czy ogrodach. Ekologiczne zalety betonowej kostki brukowej dostrzeżono już pod koniec lat 60. i w latach 70. ubiegłego wieku. I na szczęście na tym nie poprzestano…