You are here:  / Blog / Jak urządzić domową garderobę?

Jak urządzić domową garderobę?

Chyba każda osoba, która stanęła przed perspektywą urządzenia domowej garderoby, zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym jest to wyzwaniem. Garderoba to pomieszczenie, które powinno być nie tylko estetyczne, ale także przede wszystkim funkcjonalne. Jak ją urządzić, aby zawsze mieć pod ręką najważniejsze rzeczy?

Od czego rozpocząć urządzanie garderoby?

Nazwa garderoba wywodzi się z języka francuskiego – w dowolnym tłumaczeniu oznacza pomieszczenie do przechowywania odzieży. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w roli garderoby może występować nie tylko oddzielne pomieszczenie, ale także wydzielona część innego wnętrza – sypialni, przedpokoju czy też korytarza.

W jakim miejscu warto umieścić garderobę?

Osoby, które dopiero zastanawiają się nad projektem mieszkania lub w domu, mają znacznie ułatwione zadanie. Jest to bowiem najlepszy moment na wybór miejsca dla garderoby. Niemniej jednak, wcale nie oznacza to, że garderoby nie da się urządzić w istniejącym już budynku.

To, gdzie ulokować domową garderobę, zależne jest przede wszystkim od potrzeb i preferencji użytkowników. Większość osób decyduje się na umieszczenie garderoby obok łazienki i sypialni. Wszystko dlatego, że to właśnie w tych wnętrzach domownicy ubierają się i przygotowują do wyjścia.

Garderobę mogą urządzić nie tylko osoby, które dysponują wolnym pokojem. W przypadku większych, urządzonych już wnętrz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygospodarować kawałek wolnej przestrzeni przy pomocy ścianek działowych z płyt kartonowo-gipsowych. Trzeba jednak pamiętać o konieczności doprowadzenia elektryczności – dla potrzeb gniazdek i oświetlenia.

Co wziąć pod uwagę, projektując domową garderobę? – modna firma Helly Hansen nam pomoże

Trzeba pamiętać o tym, że to właśnie projekt garderoby w największej mierze będzie odpowiadał za jej funkcjonalność i panujący w niej porządek.

Najlepszym rozwiązaniem wydają się projektowane specjalnie pod potrzeby użytkowników szafy na wymiar. Dzięki nim każdy wolny kawałek garderoby można wykorzystać według własnych potrzeb.

Umożliwia to również estetyczny i intuicyjny podział ubrań na poszczególne kategorie podczas gdy na jednej półce znajdzie się odzież przeznaczona na większe wyjścia, na drugiej można ulokować ubrania do pracy, na trzeciej z kolei – swoje miejsce może znaleźć modna firma Helly Hansen produkująca odzież sportową.

Przy projektowaniu garderoby na wymiar trzeba zwrócić uwagę na:

  • przeprowadzenie dokładnych wymiarów określenie, jak wiele wolnej przestrzeni ma się do dyspozycji pozwala dokładnie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów garderoby,
  • dopasowanie wysokości garderoby do wzrostu użytkowników – trzeba zadbać o to, aby każdy domownik mógł wygodnie sięgać na najwyższe półki garderoby, ewentualnie w razie potrzeby w pomieszczeniu warto znaleźć miejsce na niewielką, składaną drabinkę,
  • określenie dokładnej ilości półek, szuflad i wieszaków – powinny być one odpowiednio głębokie i maksymalnie pojemne. Zróżnicowanie głębokości i powierzchni półek pozwala utrzymać porządek i ład w garderobie oraz szybko znaleźć to, co akurat jest potrzebne,
  • wybór odpowiednich drążków drążki pozwalają w nienagannym stanie utrzymać elementy wyjściowej garderoby, takie jak suknie wieczorowe czy też garnitury.